Nejlevnější navigace pro iPhone na cestu do USA

14.9.2010

Vzhledem k blížící se cestě do Kalifornie jsem se začal dívat po nějaké navigaci. Na minulé cestě mi dělal společnost HTC Kaiser a TomTom.  Hardware se trochu změnil a k dispozici je iPhone 3gs a HTC Hero, takže jsem začal hledat co na cestu koupit. Nakonec to bylo velmi rychlé a do iPhone se zabydlila navigace od firmy ALK Technologies známá pod jménem CoPilot Live 8. Na Apps Store totiž byla k sehnání za pouhopouhá 4 eura!

Navigace je trochu odlišná od TomToma nebo Mobile Maps, ale překonává je neskutečnou rychlostí výpočtů a za tu cenu? No nekupte to. Během cesty udělám nějaké screenshoty a po návratu se o jejím používání rozepíšu víc.

21.2.2011 A zde jsou pozdě, ale přece slíbené obrázky.

Navigace Copilot Live je neskutečně rychlá a vzhledem k ceně je to velká konkurence pro TomTom a já nelituji utracených dolarů. Přepočítávání trasy probíhá svižně, hlasové povely jsou poměrně srozumitelné, i když zde bych měl trochu výhrady k občas neukončeným větám.

HTC HERO a upgrade na 2.1
29.6.2010

Tak včera večer konečně dorazila druhá část aktualizace a i HERO má už konečně systém 2.1! Dokonce zůstaly zachovány všechny programy a data, která v telefonu byla. Telefon zcela jednoznačně zrychlil na úroveň HTC Legend a to je tedy velmi uspokojivé. Google Maps prodělaly také veliký update. Jediný problém je vyžadování hesla na firemní Exchange, což systém 1.5 kupodivu nechtěl. Při každém usnutí telefonu je heslo nutné zadávat a nemohu najít volbu jak to vypnout.

Další věcí, která mě hrozně štve je neustálé vibrování v okamžiku příjmu hovoru, nalezení GPS dignálu apod. Nepomohlo ani vypnutí vybrací v nastavení telefonu. Jak jsem ale zjistil, dělá to i kolegovo updatované HERO.

Geocaching a Android
21.5.2010

Tak jsem si řekl, že zkusím geocaching a protože iPhone je aktuálně mojí hloupostí rozbitý, začal jsem hledat kešky pomocí HTC Hero s Androidem. První a nejdůležitější věc byla samozřejmě najít nějakou dobrou aplikaci a tou se ukázala být c:geo, která se dá stáhnout z marketu, nebo přímo ze stránek vývojáře.

c:geo si veškerá data o keších poblíž Vás stahuje pomocí datových přenosů, takže odpadá chystání se doma, prostě někam přijedete, najdete se blízké keše a vyrazíte na lov. V příští verzi již chystají možnost uložení vybraných keší, takže to bude možné používat i v zahraničí, kde by datování bylo cestou k rychlému bankrotu:-)

Aplikace vypadá takto (obrázky zapůjčeny z webu výrobce, v Androidu mi nejde zatím dělat screenshoty)

Navigovat k vybrané keši se dá pomocí kompasu nebo GPS, lokace keše se dá prohlédnout na google maps a vše funguje naprosto intuitivně a skvěle. Jediným problémem na který jsem narazil je občas nemožnost aplikaci normálně ukončit a proto je nutné ji pomocí task manažeru zabít násilně.

Nejlepší telefon
14.4.2010

Díváte se na něj, pardon na ně. Po již několika měsících strávených s iPhone 3GS můžu říct, že se definitivně zařadil po bok mého zatím nejlepšího telefonu, což byl Palm Treo 650. Nainstalovaných aplikací jsou již 4 obrazovky a zatím žádné zpomalení, restart zatím asi jednou, vypnutí dvakrát a to ještě omylem. Dá se říci, že filozofie obou zařízení je v podstatě podobná, žádný multitasking pro aplikace 3. stran, vysoká rychlost a skvělá ovladatelnost. Aktuálně tedy nehledám žádnou novou hračku, Hero čeká na slíbený upgrade systému Android, který doufám přijde již během dubna.

TomTom na iPhone 3GS – minirecenze
9.2.2010

V době kdy jsem měl ještě HTC Diamond, přestával jsem TomTom pro Windows Mobile pomalu používat, protože se na trhu objevily lepší programy jako například iGo nebo Garmin. Poslední trasa, kdy jsem se navigoval s TomTomem byla cesta z Los Angeles do Las Vegas… Protože jsem tuhle aplikaci měl hodně rád kvůli přehlednosti a tomu, že fungovala na většině mobilů, které jsem kdy měl (první TomTom byla verze 5, kterou jsem si koupil na Treo 650), v okamžiku pořízení iPhonu bylo jen otázkou času, kdy se u mě objeví verze určená pro tuto platformu.

Spuštění aplikace trvá přibližně 5 vteřin a poté se před Vámi objeví rolovací menu s nabídkou. Do mapy se dostanete po stisku tlačítka Cancel, takže drobná změna oproti WM a Smybianu, kde jste startovali do aktuální pozice na mapě.

Menu je zcela logické a na jeden dotek máte k dispozici veškeré důležité funkce navigace. Co nechápu je opět manuální přepínání noční a denní verze navigace – konkurence typu Sygic, CoPilot Live, iGo a další umějí automaticky přepínat podle času.

Volba Navigovat na umožňuje výbrat si kam Vás má navigace zavézt – zda domů, na adresu kontaktu, oblíbený bod, případně bod zájmu…  Trasu můžete nastavit i podrobněji, tzn. vybrat místo startu, průjezdní body. To vše je pod tlačítkem Připravit trasu. Stiskem tlačítka Pomoc by jste si měli být schopni přivolat lékaře nebo policii a říct jim, kde se nacházíte. Kontakty v tomto případě hledá navigace v bodech zájmu.

V nastavení si určíte jaký hlas, v jakých jednotkách a jak Vás má navigace dostávat k cíli.

Fix je do cca 5 vteřin, aplikace se chová naprosto korektně, pokud přijde SMS, objeví se průhledná notifikace. Pokud Vám někdo volá, navigace zmizí a spustí se opět po ukončení hovoru – to je daň za nemožnost běhu aplikací třetích stran na pozadí.

Aplikace nabízí upozornění na jízdní pruhy

a výběr z několika českých hlasů.

Pokud jste někdy s TomTomem už jezdili, tato verze Vás nijak nepřekvapí a budete ihned vědět, kam sáhnout.

PS. Snímek obrazovky na iPhone se dělá současným stiskem kláves on/off a home. Sejmutý obrázek naleznete v albech, konkrétně ve složce Fotoaparát.

iPhone 3GS je skvělý jako čtečka ebooků
9.2.2010

Začínám být z iPhone čím dál tím víc nadšený:-) Rychlost je neskutečná, provedení přístroje opravdu velice precizní a materiály vypadají velice luxusně. Dokonce kromě takových samozřejmostí, jako je synchronizace s firemním Exchange apod. umí i připojit se pomocí nativního VPN Cisco klienta do firmy a pomocí aplikace RDP tak mohu ovládat svůj pracovní počítač s Windows 7. Zatím mi nic jako multitasking nechybí, telefon se vrací stejně jako před lety Palm Treo 650 do aplikace tam, kde jsem ji opustil. Z toho vyplývají bleskurychlé reakce telefonu a já se dokonce přistihnul, že ho používám na čtení mailů doma!

Jediná věc, kterou bych telefonu vytknul je to, že není schopen z mailu otevřít přílohu, se kterou nemá asociovaný nějaký program. Když jsem si chtěl poslat do telefonu ebook ve formátu pdb, tak prostě soubor nešel stáhnout, ani uložit. iPhone se tvářil, že netuší co s tímto typem souboru má dělat. Jediná cesta jak dostat tento formát do ajfounu je tedy nahrát si příslušné pdb někam na web a stáhnout ho přímo aplikací jako je iSilo do knihovny.

Bohužel v porovnání s programem Stanza je to takové nekomfortní, ale Stanza zase umí je formát ePub, takže není na vybranou, obvzlášť pokud vlastníte tak rozsáhlou knihovnu jako já. Dofám, že brzy představí čtečku i Mobipocket, který mám mnohem raději než iSilo.

Stanza funguje skvěle a pokud si přidáte do zdrojů na stahování i české Palmknihy – adresa je http://palmknihy.cz/stanza/

tak budete mít dostupnou rozsáhlou knihovnu již volných knih např. od J.Verna, A.C. Doyla a dalších avětoznámých autorů. Aplikaci si stáhnete zdarma v AppStoru.

HTC Hero (Android) nebo iPhone?
22.1.2010

Android na HTC Hero se mi zdál velice rychlý, jak koneckonců píšu o příspěvek níž, ale to jsem ještě nedržel v ruce iPhone 3GS… To „S“ znamenající speed je v jeho názvu opravdu zaslouženě:-) Pořídil jsem si iPhone 3GS 32 GB (jsem totiž hračička) a můžu začít srovnávat obě platformy.

Obrovský výkon je znát na spouštění aplikací, například navigace Sygic existující pro všechny významné platformy se na Heru spouští cca 14 vteřin, než naskočí obrazovka, kde souhlasíte s tím, že nebudete ovládat přístroj za jízdy. iPhone to zvládne za 3 vteřiny!!! To je naprosto extrémní rozdíl a v podstatě jediný měřitelný, další společné programy na telefonech nemám.

Vypadá to, že se opakuje příběh o vyladěném SW na jedinečném hardware – MAC OSX na iPhone versus Android, který musí fungovat na desítkách přístrojů různých výrobců. Která cesta je ta správná, to se teprve ukáže, ale vzhledem k tomu, že Android hodlá ve velkém nasazovat třeba Motorola, která hodlá letos vypustit okolo 30 nových smartfounů s Androidem, je klidně možné, že Android bude už koncem roku vedoucí platforma v chytrých telefonech – potenciál na to určitě má.

Windows Mobile asi už definitivně ujel vlak a ani HTC se svým prostředím to nezachrání.

Displej iPhone je velice citlivý i na lehké doteky, práce s ním je opravdu radost. Všechny aplikace, které jsem potřeboval se daly stáhnout z App Store, takže již naviguji pomocí Sygic a TomTomu a mohu číst ebooky v programu jménem iSilo, který znám již z dob Palmu. Zatím jediná věc, na kterou jsem na „dokonalém telefonu“ přišel je podle mě trochu horší citlivost GPS, než má Hero, ale zatím jsem navigoval pouze pár minut, takže až toho bude víc napíšu jak to s GPS vypadá.

Update 24.1.2010

Tak GPS čip v iPhone se začal chovat standardně, fix je do cca 5 vteřin od puštění navigace a mapa už  „neposkakuje“. Je možné že na citlivost má trochu vliv pokovené čelní sklo Zafiry.

Pořídil jsem si HTC Hero s Androidem
11.1.2010

Před Vánoci jsem si pořídil novou hračku od HTC jménem Hero, běžící na OS od Googlu, Android. Telefon je jaky každý stroj od HTC proveden velice pečlivě, při používání nic nevrže a je dobře mechanicky provedený.

Po letech strávených s telefony na Windows Mobile, případně Palm OS nebo Symbian jsem se rozhodl, že WM aktuálně hodně zaostává za novými OS  a vzhledem k ceně iPhonu, nedostupnosti Palmu Pre bylo rozhodnuto. Hero se mi navíc velmi líbilo i po designové stránce.

Velice mile mě překvapil systém s nadstavbou od HTC. Vše je bleskurychlé a dokonale přizpůsobené ovládání prsty. Ač „ajtík“ nepoužívám PDA ke vzdálenému přístupu na servery, takže jediné co od svého telefonu chci je skvělý displej na čtení ebooků, možnost používat telefon jako navigaci a synchronizaci s firemní Exchange. To vše splňuje hrdina úplně dokonale.

Programy „Must have“ :

Program na čtení ebooků ve formátu pdb/prc – PalmBookReader nebo iReader
Program na čtení ebooků ve formátu epub – Aldiko
Program na psaní článků ve WordPressu – wpToGo
Program na nakupování jízdenek pomocí SMS – SMS jízdenka
Kecálek podporující protokoly ICQ, Jabber a mnoho dalších – Meebo IM
SW pro navigaci – CoPilot Live 8 nebo Sygic Mobile Maps
GPS software – GPS Status, Mapy Google
Slovník – Wordmate případně Google Translator

Příště se rozepíšu o navigačních SW, které na Androidu používám. O Sygicu jsem psal už v souvislosti s mým Diamondem, takže se zaměřím spíš na CoPilot Live.

Každopádně se asi k WM vracet nebudu, Android mi zcela vyhovuje, takhle rychlý telefon jsem měl naposledy v době, kdy jsem používal Palm Treo 650!

Recenze navigace Sygic/McGuider
30.6.2009

Dlouho jsme hledali nějaký navigační software, který by fungoval i na Symabianových telefonech a poté, co Sandra přešla na novou Nokii E66, tak i navigaci, která by se uměla poprat s použitím interního GPS chipu. Tyhle podmínky splňuje navigace slovenské firmy Sygic, postavená okolo mapových podkladů TeleAtlas. Pro člověka používajícího TomTom není asi jednodušší navigace k použití. Navíc je funkční na mnoha platformách jako Symbian, Windows Mobile a další.  Nabídka vypadá obdobně jako u TomToma, pouze s použitím jiné grafiky a několika vychytávek typu informace o státě, kalkulačka apod. navíc.

Sygic

Sygic menu

V okamžiku kdy se GPS chytne a zjistí polohu, tak vstupem do nabídky GPS status zjistíte i detail typu nadmořská výška, což může být v mnoha situacích velmi zajímavé – například při přejezdu Alp apod.

Sygic - status GPS

Nastavení navigace Vám umožní  změnit pohled, to jak dochází k přepnutí z denního na noční režím (zde je nutno navigaci pochválit, umí to i automaticky), volby plánování – tj. jakým způsobem a jak se pohybuji, zda autem, pěšky nebo na kole. V pokročilém nastavení se dostanete například na možnosti nastavení varování před radarem, nebo před překročením rychlosti. Identifikace portu, na kterém leží GPS chip a rychlost komunikace probíhá automaticky, případně je možné volbu nastavit ručně.

Sygic - nastavení

Sygic - nastavení

Navigovat lze jak je dobrým zvykem na přesnou adresu, oblíbené položky, místa která jste s touto navigací navštívili (historie), body zájmu, PSČ, body na mapě, GPS souřadnici a také samozřejmě na nastavenou adresu domova:-) Zde asi není co nového vymyslet a vše funguje jak má.

Po výpočtu trasy dle parametrů, které jste zadali zobrazí navigace souhrn trasy

Trasa v Sygicu

a pokud vše vyhovuje, můžete vyrazit na cestu. Super je to, že pokud se blíží nějaké křižovatka, změna směru nebo možné odbočení, navigace ukáže šipky a pruh ve kterém se máte držet, zobrazuje i v hornmí části obrazovky jméno ulice či obce, přes které pojedete, nebo kam budete odbočovat. Hlasové pokyny Petra jsou namluveny sice trochu zvláštně – je tam trochu cítit slovenský přízvuk, ale jsou jasné a dá se jet i jen podle nich.

Navigační obrazovak

Mapu si během cesty můžete plusem a mínusem v horních rozích obrazovky zoomovat, komické je ovšem to, že ta znaménka se zobrazují i na nedotykové Nokii. U mého Diamonda zoomování samozřejmě funguje. Navigace je na WM i Symbianu velice rychlá a spolehlivá a pokud chcete použít interní GPS chip v Nokiích, moc jiných voleb není. Software to je opravdu sympatický a slovenským vývojářům patří dík za odvedenou práci. Sygic si získal na našich telefonech své trvalé místo.

Windows Mobile 6.5 na HTC Diamond
25.6.2009

Nepoučen z předchozích bojů s komunikátory postavenými na Windows Mobile jsem si letos na jaře pořídil HTC Diamond. Až do minulého týdne bylo prakticky vše v pořádku, pouze občas došlo k zatuhnutí Windows Mobile 6.1. Navigace od TomToma případně Sygicu fungovala skvěle, takže nebylo co měnit. Z ničeho nic začal komunikátor od pondělí blbnout, sám se restartoval a jako vrchol všeho mi přestal synchronizovat firemní kalendář přes Active Sync.  Po několika marných pokusech o zprovoznění jsem šáhnul k hard resetu, ale opět nic. Skočil jsem tedy na stránky xda-developers kde k mému nadšení už byly nové ROM vystavěné na bázi nových Windows Mobile 6.5. Pomocí  OliNex Unsigned Hard-SPL jsem Diamonda přichystal na novou ROMku, nahrál ji do rootu Internal storage a komunikátor restartoval do bootloader módu. To se dělá současným stiskem bočního tlačítka volume down, tlačítka back a tlačítka reset. Zní to komplikovaně, ale jde to:-) Diamond prohlásil, že bude updatovat a na konci celého procesu vypadal komunikátor takto

Diamond s WM 6.5

a běží tam ROM BsB 6.5M. Navigace navigují, čtečka ebooků funguje, co víc si můžu tedy přát:-) Předpověď počasí na úvodní obrazovce  je založena na Accu Weather a kód pro Prahu je EUR|CZ|EZ001|PRAHA (to jen kdyby jste se ho snažili najít). Systém sice zrovna nevyniká nějakou obvzlášť velkou rychlostí, ale konec konců co taky čekat od WM… Zmizela klasická nabídka Start a po stisku vlaječky se objeví rolovací nabídka aplikací uzpůsobená pro ovládání prsty – vypadá to trošičku jako iPhone.

Diamond s WM 6.5 podruhé

Všechny nabídky poněkud ztloustly, takže opravdu není nutné vytahovat stylus. Pokud dojde k uzamčení zařízení, je vidět pohotovostní obrazovka s nejbližší událostí v kalendáři.

WM 6.5

Pro odemknutí je nutné pohnout s horní ikonou do strany a zadat bezpečnostní kód.  Po odemknutí je ihned možné volat, případně poslat SMS.

WM 6.5

Tolik tedy zatím ke kosmetickým změnám systému. V podstatě se jedná o Windows 6.1 uzpůsobené pro lepší ovládání prsty. Zda 6.5 bude Microsoftu stačit, aby neztratil velkou část trhu ve prospěch webOS a Androidu to se teprve uvidí. Vzhled je poměrně sympatický a moderní, zatím jsem na něj žádný shell typu SPB Mobile nedával a asi u toho zůstanu.

Nový Palm Pre s webOS
9.1.2009 by Fík

pre

Konečně se splnilo přání zbývajících fanoušků firmy Palm a po letech slibů je tady nový komunikátor s názvem Palm Pre. Má vše co si můžete přát – GPS, rychlá data (pravda, zatím pouze americká), Hires + displej o rozlišení 480*320 bodů, 8GB paměti, 3,5mm jack na sluchátka a fantasticky vypadající operační systém. Jediné dva problémy, které u toho vidím, je chybějící slot na další paměťové karty a nějak se vytratil slibovaný emulátor Palm OS Garnet. Nový systém vypadá na prezentacích velice rychle, kontakty jsou propojené s facebookem, je zabudovaná podpora MS Activesync. Nezbývá než doufat, že tahle hračka dorazí do Evropy rychle po uvedení americké verze na trh, což má být v půlce roku 2009, exkluzivně u operátora Sprint. Tak a iPhone a HTC Touch HD se můžou jít klouzat a já se zase konečně vrátím k Palmu. Doteď byl můj nejlepší telefon Palm Treo 650 a vzpomínám na něj se slzou v oku.

Nejzajímavější cesty pro TomToma od Top Gear
30.10.2008 by Fík

Dnes mi dorazil mail od TomToma s nabídkou na stažení nejzajímavějších cest po několika státech Evropy. Jsou tam takové šperky jako například projetí tratě Targa Florio, či slavného Nürburgringu. Na adrese http://www.tomtomgreatestroutes.com si tyhle trasy můžete stáhnou do svého TomTom zařízení. Pokud máte navigaci jako třeba TomTom XL, One nebo podobnou, trasy stáhnete jednoduš pomocí aplikace TomTom Home. Pokud používáte na navigaci mobil nebo PDA, aplikaci TomTom Home si nainstalujte, stáhněte požadovanou trasu a do Vašeho zařízení si ji nahrajte z adresáře C:\Users\username\Documents\TomTom\HOME\Downloads.

Pak už jen zbývá sednout do auta a vyrazit si zkusit, jak jezdila třeba Eliška Junková na Sicílii.

Nefunkční Quick GPS v HTC TyTN II
19.05.2008 by Fík

Asi 3 týdny zpět se mi přestaly stahovat aktualizace o pozicích satelitů a GPS místo pár vteřin nabíhala minuty. Tak jsem chvíli googlil a tady je řešení.

Tady si stáhněte soubor registrů pro import a pomocí nějakého šikovného editoru registrů si soubor naimportujte do svého PDA. Samozřejmě před importem doporučuji udělat zálohu registrů. Mě se osvědčil TaskMGR.

Nastavení interní GPS v HTC TyTN II
12.12.2007 by Fík

HTC Pokud jste si pořídili tenhle komunikátor, určitě jste narazili na problém, jak nastavit GPS v navigačních aplikacích. V iGO je to poměrně jednoduché – kliknete na malou ikonku antény v levém spodním rohu obrazovky a necháte si interní GPS vyhledat. V aplikaci TomTom je nutné vybrat z nabídky možných GPS tu s označením „Jiná NMEA GPS“ rychlost 4800 a COM4. Pak už stačí jen počkat až se GPS chytne a odnavigovat se tam kam člověk potřebuje.

Nový český hlas do TomToma
6.12.2007 by Fík

TomTomDíky serveru navigovat.cz je teď k dispozici zdarma do všech navigací TomTom nový český hlas. Jmenuje se Eliška a pokud máte už plné zuby Miloslava, a Vaší přítelkyni nebude další ženská v autě vadit, doporučuji ke stažení. Zde je odkaz www.prejdi.cz/Eliska . No a co se staženým hlasem? Nakopírujte ho do složky voices, tam kde máte TomTom nainstalovaný a pak ho v nastavení vyberte.

Navigace zdarma od Nav4All
17.10.2007 by Fík

Nav4All

Dlouho jsme vymýšleli, jak donutit Sandřinčinu Nokii se Symbianem navigovat. Narozdíl od N80 na 3250tce bohužel TomTom nefunguje a tím pádem jsme byli nahraní. Naštěstí se objevil prográmek od Nav4All, který umožní hlasovou navigaci na skoro všech telefonech s Javou a nově dokonce i na Windows Mobile.

Program si velice jednoduše stáhnete na webu výrobce do svého telefonu, spárujete se s BT GPS modulem a pokud vlastníte neomezený datový tarif některého z našich úžasných operátorů, máte vyhráno. Při prvním spuštění si program řekne ještě o stažení jazyka, pak o stažení hlasu – zde je na výběr čeština od muže nebo ženy. Po stažení, které v případě že nemáte 3G zařízení trvá poměrně dlouho budete ještě požádáni o vybrání GPS modulu a můžete se vrhnout na nastavení první cesty:-)

Aplikace se sama přepíná z denních barev do méně řvavých nočních, což je velice příjemné a nic Vás v noci neoslňuje. Můžete si nastavit všechny možné adresy od domova až po práci, vzdálenost pro přepočítávání trasy v případě nerespektování pokynů k jízdě atd.

Nav4All

Navigaci jsme vyzkoušeli na cestě ke Hněvkovické přehradě a vše proběhlo k naší spokojenosti, na místo jsme se bez problémů dostali stejně jako bychom jeli podle TomToma. Pokud máte telefon s BT, podporující Javu a chcete se občas nechat spolehlivě odnavigovat a nechcete utrácet peníze za velkou navigaci třeba od Garmina nebo TomToma, tak tenhle program můžu doporučit.