Korčula 2016 – den sedmý – Vela Luka a Big Cave

Středa je zase o poznávání a my vyjíždíme na místní Velkou jeskyni, která je asi 2 kilometry od největšího města Korčuly jménem Vela Luka. Město samotné hezké není, ale když se konečně dostaneme na poměrně špatně značenou cestu k jeskyni, na jejím konci rozhodně nelitujeme. Obrovský prostor hostil na konci poslední doby ledové lovce jelenů a dalších velkých zvířat, která žila na horách a planinách země, kde nynější ostrov Korčula byl jen horskými vrcholy.
Před 18 000 roky zde prý vládlo klima podobné tomu dnešnímu ve Skandinávii.

Po prohlídce jeskyně, jedeme natankovat do Vela Luky (na ostrově jsou čerpací stanice jen v Korčule a Vela Luce) a chceme se jet vykoupat na severo-západní pobřeží. Ve městě se chvilku motáme a nakonec končíme v ulici, kam se už Tiguan prostě nevejde, ani když sklopím zrcátka. Před námi projelo ulicí Clio, ale my potupně couváme a hledáme lepší cestu.

Konečně se z městečka vymotáváme a jedeme na západní výběžek jedinou silnicí, která tam vede. Téměř na konci se najednou vlevo vynořuje místní typická kamenná budova se znakem vidličky a nože, což znamená, že by to mohla být restaurace. Zastavujeme, chvíli fotíme a pak jdeme dovnitř. Tahle „konoba“ beze jména patří staršímu Chorvatovi jménem Gulin a my si tam dáváme ten nejlepší chobotnicový salát, pečenou makrelu a tuňáka na ostrově. Gulin je velmi ochotný a dává nám ochutnat i svoje vlastní bílé víno. Restauraci prý postavil z kamenů sám během 10 let práce, kdy nové budovy napojil na starší, 300 let staré.

Neradi tuhle restauraci opouštíme po asi 2 hodinách a jedeme dál na konec ostrova. Tam je ale starý vojenský prostor a tak jedeme hledat místo na koupání jinam. Opět se dostáváme na neoznačené cesty, které na mapách nejsou, ale všude jsou soukromé domy či apartmány. Pokračujeme dál směrem na Babinu a tam konečně nacházíme hezké místo na koupání.

Protože Erika kromě Marka Pola zajímá i Robinson Crusoe, vytahuji Kindla a čteme si u moře až do večera.

Zpátky do Zavalatice jedeme nádhernou nezpevněnou cestou nad zátokami ostrova asi 15 kilometrů, než začne zase asfaltka.

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.