Korčula 2016 – den pátý – ostrov Marca Pola

V pondělí je na programu návštěva města Korčula, které se pyšní tím, že v něm je rodný dům italského cestovatele Marka Pola. Jedno je nutné Chorvatům přiznat, rozhodně zvládají marketing okolo této slavné postavy lépe, než samotné Benátky, které vypadají, jako by se za slavného cestovatele spíš styděly.

Jakmile projdete do historického města, už na vás čeká muzeum Marka Pola, kde se dají koupit trička, kompasy, mapy, zmrzlina a další věci, vše samozřejmě se jménem Marka Pola.

Samotný rodný dům je ale až za náměstím s nádherným kostelem. Na ochoz u zvonice je možné vystoupat uzounkým kluzkým schodištěm za cenu 20 kun a pokud to uděláte, rozprostře se před vámi pohled na historickou Korčulu kamenných domů a rudých střech. Do toho se třpytí Jadran – prostě nádhera. Z ochozu je vidět i Markův dům a to je naše další zastávka.

Dolů ze zvonice jdu bos, na chůzi po schodech skloněných dolů se v pantoflích moc necítím, Erik to zvládá v crocsech s přehledem. Míříme do ulice s názvem Ulica De Polo, kde je opět velká prodejna předmětů pro turisty a pak již zdi údajného rodného domu Marka. Kompletní rekonstrukce má být hotova v roce 2020 a tak jsme si slíbili, že sem v tomto roce pojedeme. Zatím je možné vystoupat na věž, která je z domu zatím jediná zrekonstruovaná a je z ní vidět na výklenky a krby v Markově domě.

Takže sice ani historici neví, kde se Marko narodil, ale pro jistotu jsem byl u obou domů. Jak zde na Korčule, tak několikrát i u toho v Benátkách…

Erik je ze slavného cestovatele nadšený a kupujeme spoustu věcí, ze kterých je nadšený. Kupujeme i zápisník, kam si bude psát zážitky z prázdnin.

Je ale jasné že se chce jít už koupat a tak z chladných (relativně) uliček Korčuly přemisťujeme na pláž Bačva o několik kilometrů dál, kde trávíme zbytek dne ve vodě a pojídáním mořských potvor z místní restaurace.

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.